אגרנות כפייתית – החלקה המצחינה שמכלה כל חלקה טובה

פינוי ירושה

לרבים מאיתנו קשה להיפטר מחפצים שאגרנו לאורך השנים. בין אם מדובר בספרים ישנים שקיבלנו מחברים ליום ההולדת שמונחים על המדפים כאבן שאין לה הופכין, או בבגדים ישנים שעליהם אנו שומרים בקנאות רבה מתוך תקווה שתכתבי האופנה החדשים יעוררו אותם לתחייה. ישנם אנשים שאוגרים חפצים באופן קיצוני אשר בא לידי ביטוי באגרות כפייתית.אגרנות כפייתית כיום מוגדרת כהפרעה נפשית, ומהווה חלק הההפרעות הטורדניות הכפייתיות.

הגורמים העיקריים לאגרנות כפייתית

יש להעמיק בשורש הבעיה, ולנסות לתקוף אותה לפני שהיא תוקפת את האדם הסובל ממנה. שורש הבעיה נעוץ בכך שהאגרן הכפייתי שומר ואוגר פריטים וחפצים שונים למטרת הישרדות. אולם במפגש בין האגרנות התקינה להפרעה האובססיבית הכפייתית נוצרת האגרנות הכפייתית.  האגרן הטיפוסי אוגר חפצים כתוצאה מפחד מתמיד שמא יחסר לו דבר, בין אם החפצים נועדו לשימושי האישי או לשימושם של הסובבים אותו. סיבה נוספת לאגרנות כפייתית יכולה לנבוע מקשר מיוחד שישי לאגרן עם חפציו. סיבה נוספת לאגרנות עשויה להיות האמונות התפלות. האגרן חושש שמאה ההיפרדות מחפץ מסוים עלול לשנות את מזלו לרעה. בנוסף, אנשים שחוו טרגדיה או טראומה בחייהם, מבלי שקיבלו על כך את הטיפול הנכון, עשויים להפיג את מכאוב לבם בהתנהגות טורדנית כפייתית כדוגמת האגירה הכפייתית. הם אף עשויים לחטט בפחי אשפה ובאתרי פסולת.

הסימפטומים לאגרות

האגרנים השונים יפתחו תסמינים שונים למצבם, ולרובם מחנה משותף: שמירת פריטים לא שמישים באופן כפייתי, קנייה מופרזת של פרטי מזון ופרטים נוספים לבית, איסוף ירחונים, פרטי דואר ועיתונים, חטטנות בפחי אשפה ואיסוף חפצים משם. בנוסף, לאגרנים נטייה חדה להתבודד, וסובלים מריחוק חברתי גובר. אגרנים רבים נוטים להסתגר בביתם ולאטום את חלונותיהם במשך רוב שעות היום, בשל הרגשת הקנאות המציפה אותם ומתוך בושה ממעשיהם. לאגרנות סכנה תברואתית ממשית והסביבה הלא סטרילית מחריפה את מצבו הנפשי הקשה של האגרן ומקצינה את דכאונו. המפגע הבעייתי הסביבתי עלול להוביל לריבוי חרקים בשטח המגורים, וכמו כן אבק, פטריות, ועובש.