אגרנות כפייתית

אגרנות כפייתית

מחברת:

אגרנות כפייתית הינה הפרעה התנהגותית בעלת השלכות סביבתיות וחברתיות. לרוב ההפרעה מתגברת ומחריפה עם השנים, ועלולה לגרום לנזקים רבים לסובל ממנה, הן בפן החברתי, התברואתי והרגשי. אגרנות כפייתית היא באספנות אובססיבית של חפצים שונים וחרדה חמורה מאיבוד אותו חפץ. אגרן כפייתי אוגר בביתו חפצים רבים, גם כאלה שאין לו בהם צורך בכמויות גדולות, ובצורה אובססיבית. הגורמים להפרעה הם שונים, ביניהם טראומות נפשיות או מבנה אישיותי בעייתי.

דירות אגרנים

אגרנות כפייתית מוגדרת כמחלת נפש לכל דבר, הדורשת מעורבות מומחה לבריאות הנפש ופיקוח מתמיד. ישנם מקרים בהם האגרן הכפייתי הוא בודד, מנותק לחלוטין מסביבת חיצונית, מחיי חברה ומשפחה ולכן יש צורך בפנייה לחברה מקצועית שתסייע בתהליך פינוי דירה של אדם הסובל מהפרעה זו. חשוב להבין כי דירות של אגרנים כפייתיים עמוסות בציוד רב, ישן, החל מסוגי מאכלים שונים, עיתונים, פותחנים, קופסאות שימורים, מוצרים שפג תוקפם, ועוד סוגים רבים של חפצים. הבעיה החמורה היא שדירות אגרנים כפייתיים עלולות להפוך למפגע תברואתי.

פינוי דירות

פינוי דירה של אגרן כפייתי מחייב פנייה לחברה מקצועית שיש ברשותה את כל הציוד הדרוש לפינוי מיוחד מסוג זה. בשלב הראשון, הצוות המפנה יאסוף ויפנה את כל התכולה לאתרי הפסולת המורשים. כיוון שמדובר באספנות של שנים, בחלקה של מוצרים שפג תוקפם, מעבידים ומעלי ריח חריף בור כי כל התכולה צריכה להיזרק. לאחר מכן יש להתחיל במלאכת פירוק הארונות בהם  נאגרו כל החפצים, בדרך כלל, ארונות מעלי עובש, מלוכלכים נורא, לארח מכן יש לבצע ניקיון וחיטוי הדירה ביסודיות.

שירותים נלווים

ניקיון וחיטוי דירת האגרן מחייב שימוש בחומרים מיוחדים כמו צביעת קירות על ידי חומרים מיוחדים נגד עובש ופטרת קיר, הדברת הדירה, ריסוס במידת הצורך ועוד. לאחר מכן יש להחליף חלונות, תריסים, דלתות חלונות ועוד. פינוי דירת אגרן שם דגש במיוחד על ניקיון וחיטוי הדירה והפיכתה לראויה למגורי אדם. חשוב להבין כי עד לשלב זה, מדובר במפגע תברואתי לכל דבר. שיטות העבודה המתקדמות וניסיון מקצועי עשיר הם הכרחיים בפינוי שכזה.