אספנות כפייתית- סימנים, פינוי וטיפול

קשה לומר כיצד מתפרצת אספנות כפייתית בוודאות, אך ההשערה היא כי מדובר בהפרעה אובססיבית-קומפולסיבית, אשר מתרחשת הן בגלל תורשה והן בגלל סביבה. מה שבטוח הוא שהרקע להפרעת אספנות כפייתית הוא נפשי ונובע מחרדתיות קיומית קשה וחוסר יכולת להיפרד מחפצים או בכלל. ככל שאדם מתבגר וחווה משברים בחייו, כך גם הפרעת האספנות הכפייתית גדלה עמו ומשתלטת על חייו, עד כדי מצב שבו דירתו מחוייבת פינוי בשל אי יכולת מחייה בה. יחד עם חוסר השליטה של האדם הלוקה בהפרעה זו, קיימת גם בושה נוראית ותחושות קשות נוספות המזינות את ההפרעה.

סימניה ומאפייניה של אספנות כפייתית

כאשר אדם אוסף חפצים מפחי אשפה ללא כל שליטה או תוחלת נראית לעין, אינו משליך חפצים מדירתו, אי הסדר בביתו כבר נראה כמו מחסן ביום רע מאוד, אותו אדם מסתגר בפני סביבתו הן בגלל הבושה על איך שמקום מגוריו נראה והן בגלל עיסוקו הבלתי פוסק באספנות, ללא שליטה, כלומר הוא מתנתק חברתית. כמו כן, אספנים כפיתיים ידועים כמבצעי פינוי מדפים בחנויות, כלומר נמצאים במצב של קניה ללא הכרה והגבלה ולו רק על מנת שלא ייחסר. מעבר לכך, סימן נוסף שיכול להצביע על אספנות כפייתית הוא ריח לא נעים שנובע מהדירה, וערימות של אשפה, חפצים שבורים ולכלוך רב.

כיצד ניתן לבצע פינוי אספנות כפייתית? האם לבד או בעזרת איש מקצוע?

במקרה של אספנות כפייתית, אין לצפות מן הלוקה בהפרעה כי ייתאפס על עצמו ויתחיל לרוקן את ביתו ולסדר, משום שההפרעה כל כך עמוקה וכל כך משתלטת על חייו, כך שגם אם היה מודע לכך והיה מעוניין לטפל בבלאגן שנוצר, אין הוא מסוגל, לא להשליך את החפצים ולא להפסיק באגרנות, הוא כל כך חי את זה וכל כך תלוי בחפציו שמבחינתו פרידה מהם גרועה יותר מסוף חייו. מאידך, כדאי לפנות לחברה המבצעת פינוי אגרנות כפייתית ולהיעזר בשירותיה, המבוצעים באופן יעיל ורגיש, תוך מעורבות גורמי רווחה ומתן תחושת בטחון לאספן, במהלך הפינוי ואף לאחר מכן.