בלגן בבית? הגיע הזמן לעשות סדר

ישנן מספר סיבות בגללן לאנשים קשה לבצע סדר בבית ולזרוק חפצים. סיבות אלה יכולות להביא את אותם אנשים לשמירת חפצים בכמויות גדולות, לעיתים אף להגיע למצב מסוכן של עומס בחפצים אשר יכול לסכן את בני הבית. אנשים שונים נקשרים לחפצים שונים ומסיבות שונות, החל מחפץ אשר מזכיר תקופה מסוימת או חוויה ועד לפריט אשר מזכיר אדם אשר לא נוכח יותר. אלו הן סיבות הגיוניות לשמירת חפצים, כמובן תוך שמירה על כמות הגיונית ושמירה על קשר בריא ולא אובססיבי לאותם החפצים. יחד עם זאת, ישנם אנשים אשר מסרבים לזרוק חפצים מסיבות אחרות. תחושת בעלות ברגע שקונים פריט או חפץ מסוים מרגישים תחושת בעלות, תחושה שכעת החפץ הזה הוא בבעלותי. תחושה זו יכולה להביא לשמירת חפצים גם לאחר שאיבדו מתפקודם ואינם שמישים יותר. לעיתים אלו יהיו מכשירי חשמל ישנים או מקולקלים, ריהוט, בגדים אשר לא במידה או כאלה אשר התבלו עם הזמן. תחושה זו יכולה להביא לצבירת חפצים רבים וליצירת עומס רב בביתו של אותו אדם. על מנת להתמודד עם תחושה, ניתן לזרוק חפצים בהדרגה, להתחיל בחפצים קטנים ולהמשיך לגדולים יותר עם הזמן. במידה ואתם מרגישים כי אתם צריכים עזרה, תוכלו לפנות לעזרה מקצועית על ידי פסיכולוגים או אנשי מקצוע נוספים. תחושת בזבוז בדומה לתחושת הבעלות, ישנם אנשים אשר יסרבו לזרוק חפצים מאחר וירגישו תחושה של בזבוז כסף. אותו החפץ או המוצר נקנו על ידם, תוך השקעת סכום כסף כלשהו, וכשמגיע הזמן לזרוק אותו, מסיבה כזו או אחרת, האדם יכול לחוש כי הוא זורק את כספו או לא מקבל תמורה מלאה עבור הכסף ששילם. סיבה זו, גם כן, יכולה להביא אנשים לאגור חפצים רבים אשר לרוב לא יהיו בשימוש. תחושת ריק לעיתים, אנשים קונים חפצים רבים, שומרים חפצים שונים, על מנת לנסות ולכפר על מחסור רגשי מסוים, או על חוויה מסוימת. אנשים אשר מרגישים מחסור בתחום כזה או אחר בחייהם, חוסר סיפוק באהבה, משפחה, חברים, עבודה או סיבות נוספות, יכולות להביא את האדם לאגירת חפצים רבים וסירוב לזרוק אותם.

פסח הוא לא הזמן היחיד בשנה בו צריך לעשות סדר בבית. על מנת לשמור על בית מסודר, כך שישמח לא רק את חולי הניקיון והארגון שבינינו, אלא גם ישמור על בית מסודר, נקי ולא עמוס בחפצים אשר יכולים לצבור לכלוך וחיידקים, למשוך מזיקים ואף להוות סכנה פיזית על ידי עומס פיזי בבית. על מנת לא לגרום לכך שביצוע מטלת הסדר תהיה ארוכה וקשה בכל פעם, ביצוע סדר בבית צריך להתבצע מדי תקופה. אפשרות נוספת היא ביצוע סדר בחלקים שונים בבית בזמנים שונים ולא הכל בפעם אחת, מה שיכול להביא לחוסר רצון להתמודד או בכלל להתחיל עם ביצוע המשימה.

כל חדר בנפרד

אפשרות נפוצה בקרב אנשים אשר לא אוהבים לסדר את הבית, הוא ביצוע סדר בחלקים. כלומר, כל פעם לקחת על עצמכם סידור ומיון חפצים בחדר מסוים בבית, כך שבכל פעם המשימה תהיה קטנה יותר ותוכלו לבצע זאת בזמן קצר. ישנם חדרים בהם יהיה לכם קל יותר למיין ולזרוק חפצים שונים כמו מטבח לעומת חדרי שינה או מחסנים אשר לרוב יכילו חפצים אישיים יותר ובעלי משמעות, אותם יהיה קשה יותר לזרוק.

האם באמת צריך את זה?

ברגע שנתקלים בפריט כלשהו אשר קשה לכם לזרוק, עליכם לחשוב טוב למה. האם זהו פריט אשר מהווה עבורכם זיכרון מתקופה או אדם מסוים, האם אתם מרגישים כי שמירת החפץ מביאה לכם הרגשה טובה, האם זהו חפץ ששמרתם במטרה שאולי תשתמשו בו שוב בעתיד או אולי חפץ אותו רציתם לשמור או להעביר לאדם אחר. על השאלות הללו עליכם לענות בעצמכם ולהחליט האם באמת אתם צריכים לשמור את החפצים הללו. במידה וזהו חפץ בעל משמעות רגשית ניתן ואף כדאי לשמור, תוך שמירה על כמות קטנה יחסית של זיכרונות. כמו כן, אם מדובר בחפץ או פריט אותו שמרתם לעתיד או לאדם אחר, חשבו האם באמת יש צורך בכך, האם ביצעתם בו שימוש בשנים האחרונות, האם כדאי לשמור את אותו החפץ כל כך הרבה זמן. בגדים למשל, כדאי לזרוק פריטי לבוש אותם לא לבשתם בשנתיים האחרונות כי רוב הסיכויים שלא תלבשו אותם לעולם.