אורחות החיים של מי שלוקה בתופעת אספנות כפייתית

ישנן כל מיני סוגים של מחלות והפרעות אשר נבדלות האחת מן השנייה בין השאר בנוגע ליכולת לחיות לצידן. ישנן הפרעות למשל שלא ניתן לנהל לידן אורח חיים תקין ונורמאלי. אולם ישנן גם מחלות שניתן לשמור על אורח חיים נורמאלי יחסית לצד טיפולים שוטפים ויכולת להתנהל בצורה תקינה על אף נוכחותה של המחלה. המחלות וההפרעות שאינן מאפשרות למעשה לנהל חיים בריאים ותקינים הן בדרך כלל מחלות שמתעוררות עקב בעיות נפשיות מסוימות. אחת מן הדוגמאות לכך נקראת אספנות כפייתית בבית.

אספנות כפייתית- סממנים ומאפיינים בולטים

נכון שנראה שבסך בכל מדובר בהפרעה שולית שלא יכולה לדוגמא להיחשב למסוכנת יותר ממחלת הסרטן, אולם, במהלך ההתנהלות היומיומית מדובר בהפרעה בלתי נסבלת שמקשה בצורה משמעותית הן על האדם שסובל ממנה ועל סביבתו הקרובה. תופעה זו מאופיינת בראש ובראשונה באיסוף אובססיבי ומופרז של חפצים שונים ולאחר מכן אגירתם בצורה ממושכת. חולים במחלה זו נוטים בדרך כלל לאסוף חפצים שאין להם כל שימוש או צורך בהם, מדובר בחפצים ישנים לרוב, מקולקלים ואף שבורים.

השלכות על אורחות חייהם של אספנים כפייתיים 

ההשלכות על חייו של החולה הינן חמורות ולרוב יבואו לידי ביטוי במרחב המגורים הפרטי שלו, כאשר כל החלל בו יהיה מוצף בערימות של ציוד וחפצים בלתי נתפסות, מה שמביא לידי בלגאן צפיפות ואף זיהומים רבים. אורח החיים של החולים נפגע בצורה משמעותית, הרבה יותר ממה שמקובל למעשה לחשוב, עקב ההצטברות של החפצים המרובים בביתם. הסכנה הראשונה שיכולה להיגרם עקב האיסוף הכרוני של החפצים בתוך הבית היא קריסה של ערימות שיכולה לפגוע בדיירים ובכל מי שנמצא בסמיכות.

מעבר לכך האבק והלכלוך שמצטבר בחלל הבית עקב אי היכולת לנקות אותו בשל ערימות החפצים, יכול להוביל לכדי זיהומים ובסופו של דבר לידי פגיעות בריאותיות בגופו של האספן הכפייתי. ברמה הנפשית, חולים בתופעה של אספנות כפייתית נוטים בדרך כלל להימנע מביקורים בביתם בשל הבושה שמישהו ייחשף לחומרת בעייתם, על כן הם נמצאים במעין בידוד חברתי מה שמקשה בצורה ניכרת על ההתנהלות ביומיום.

השאר תגובה